Σύνθεση των διοικήσεων της επαναστατικής περιόδου

2020-07-20

Στον παρακάτω κατάλογο εμφανίζονται, χρονολογικά, οι πρόεδροι, οι αντιπρόεδροι και τα μέλη των διοικήσεων εκτελεστικής εξουσίας, κατά την επαναστατική περίοδο, μέχρι την άφιξη του Όθωνα.

Α΄ Εκτελεστικό Σώμα

Πρόεδρος

  • Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος : 15.01.1822-25.04.1823

Αντιπρόεδροι

  • Αθανάσιος Κανακάρης : 03.03.1822-14.01.1823
  • Ιωάννης Ορλανδός : 14.01.1823-25.04.1823

Μέλη:

  • Αθανάσιος Κανακάρης : 15.01.1822-03.03.1822
  • Αναγνώστης Παπαγιαννόπουλος : 15.01.1822-25.04.1823
  • Ιωάννης Λογοθέτης : 15.01.1822-25.04.1823
  • Ιωάννης Ορλάνδος : 28.02.1822-14.01.1823 (εκλεγμένο μέλος από 15.01.1822, δεν συμμετείχε στις συνεδριάσεις, εκλέχθηκε εκ νέου)

Β΄ Εκτελεστικό Σώμα

Πρόεδροι

  • Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης : 26.04.1823-05.01.1824
  • Γεώργιος Κουντουριώτης : 06.01.1824-10.10.1824

Αντιπρόεδροι

  • Θεόδωρος Κολοκοτρώνης : 27.05.1823-14.11.1823
  • Παναγιώτης Μπότασης : 09.02.1824-10.10.1824

Μέλη

  • Ανδρέας Μεταξάς : 26.04.1823-25.11.1823
  • Σωτήριος Χαραλάμπης : 26.04.1823-05.01.1824
  • Ανδρέας Ζαΐμης : 26.04.1823-08.02.1824|20.04.1824 (δεν αποδέχθηκε τον διορισμό του)
  • Ιωάννης Κωλέττης : 25.11.1823-10.10.1824 (δεν ανέλαβε καθήκοντα μέχρι την 6η Ιανουαρίου 1824)
  • Παναγιώτης Μπότασης : 06.01.1824-09.02.1824
  • Νικόλαος Λόντος : 06.01.1824-16.04.1824
  • Αναγνώστης Σπιλιωτάκης : 09.02.1824-10.10.1824
  • Πανούτσος Νοταράς : 14.07.1824-10.10.1824

Γ΄ Εκτελεστικό Σώμα

Πρόεδρος

  • Γεώργιος Κουντουριώτης : 11.10.1824-17.04.1826

Αντιπρόεδροι

  • Παναγιώτης Μπότασης : 11.10.1824-29.10.1824
  • Γκίκας Μπότασης : 11.02.1825-17.04.1826

Μέλη

  • Ασημάκης Φωτήλας : 11.10.1824-09.11.1824
  • Αναγνώστης Σπηλιωτάκης : 11.10.1824-06.06.1826
  • Ιωάννης Κωλέττης : 11.10.1824-17.04.1826
  • Κωνσταντίνος Μαυρομιχάλης : 09.11.1824-17.04.1826
  • Γκίκας Μπότασης : 13.11.1824-11.02.1825

Διοικητική Επιτροπή της Ελλάδος

Πρόεδρος

  • Ανδρέας Ζαΐμης : 18.04.1826-02.04.1827

Μέλη

  • Ανδρέας Ζαΐμης : 18.04.1826
  • Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης : 18.04.1826-02.04.1827
  • Αναγνώστης Δεληγιάννης : 18.04.1826-02.04.1827
  • Γεώργιος Σισίνης : 18.04.1826-02.04.1827
  • Λάζαρος Κουντουριώτης : 18.04.1826 (δεν αποδέχθηκε)
  • Ανδρέας Χατζηαναργύρου : 18.04.1826-02.04.1827
  • Αναγνώστης Μοναρχίδης : 18.04.1826-02.04.1827
  • Ανδρέας Ίσκος : 18.04.1826 (δεν ανέλαβε)
  • Σπυρίδων Τρικούπης : 18.04.1826-02.04.1827
  • Ιωάννης Βλάχος : 18.04.1826-02.04.1827
  • Παναγιώτης Δημητρακόπουλος : 18.04.1826-02.04.1827
  • Δημήτριος Τσαμαδός : 18.04.1826-02.04.1827
  • Κωνσταντίνος Ζώτος : 03.08.1826-02.04.1827

Διοικητική Επιτροπή της Ελλάδος

Πρόεδρος

  • Αυγουστίνος Καποδίστριας : 27.09.1831-07.12.1831

Μέλη

  • Θεόδωρος Κολοκοτρώνης : 27.09.1831-07.12.1831
  • Ιωάννης Κωλέττης : 27.09.1831-07.12.1831

Διοικητική Επιτροπή της Ελλάδος

Πρόεδρος

  • Γεώργιος Κουντουριώτης : 14.04.1832-21.09.1832

Μέλη

  • Θεόδωρος Κολοκοτρώνης : 28.03.1832-02.04.1832
  • Ανδρέας Ζαΐμης : 28.03.1832-02.04.1832|02.04.1832-21.09.1832|21.09.1832-25.01.1833
  • Ιωάννης Κωλέττης : 28.03.1832-02.04.1832|02.04.1832-21.09.1832|21.09.1832-25.01.1833
  • Βασίλειος Μπουντούρης : 28.03.1832-02.04.1832
  • Ανδρέας Μεταξάς : 28.03.1832-02.04.1832|02.04.1832-21.09.1832|21.09.1832-25.01.1833
  • Γεώργιος Κουντουριώτης : 02.04.1832-14.04.1832
  • Δημήτριος Υψηλάντης : 02.04.1832-05.08.1832
  • Σπυρίδων Τρικούπης : 02.04.1832 (παραιτήθηκε την ίδια μέρα)
  • Δημήτριος Πλαπούτας : 02.04.1832-24.08.1832
  • Αθανάσιος Λιδωρίκης : 02.04.1832 (παραιτήθηκε αμέσως)
  • Κωνσταντίνος Μπότσαρης : 13.04.1832-24.08.1832

Αναπληρωματικό μέλος

  • Δημήτριος Καμπάνης : 28.03.1832-21.09.1832

Για οποιαδήποτε διόρθωση, παρακαλούμε ενημερώστε μας άμεσα.