Πρόεδροι Αρείου Πάγου

2020-03-31

Στον παρακάτω κατάλογο εμφανίζονται, χρονολογικά, οι πρόεδροι του Αρείου Πάγου.

  • Χριστόδουλος Κλωνάρης 1 Ιανουαρίου 1835-1847
  • Ιωάννης Σωμάκης 1847-1848
  • Χριστόδουλος Κλωνάρης 1848-1849
  • Γεώργιος Α. Ράλλης 1849-1861
  • Αριστείδης Μωραϊτίνης 1861-1871/1872
  • Δημήτριος Βάλβης 1872-1885
  • Νικόλαος Δεληγιάννης 1885-1891
  • Κωνσταντίνος Σημαντήρας 1891-1911
  • Χρήστος Καψάλης 1911-1921
  • Σπυρίδων Τσαγρής 1921-1922
  • Αντώνιος Ζηλήμων 1922-1933
  • Γεώργιος Πανόπουλος 1933-1941
  • Κωνσταντίνος Κυριλλόπουλος 1941-1945
  • Ιωάννης Σακκέτας 1945-1948
  • Ηλίας Παπαηλιού 1948-1953
  • Χρήστος Σταυρόπουλος 1953
  • Ιωάννης Αποστολόπουλος 1953-7 Μαρτίου 1959
  • Κωνσταντίνος Καυκάς 1959-1963
  • Στυλιανός Μαυρομιχάλης 1963-1968
  • Θεόδωρος Καμπέρης 1968-1969
  • Αθανάσιος Γεωργίου 1969-1970
  • Βασίλειος Πατσουράκος 1970-1973
  • Λύσανδρος Κανελλάκος 1973-1974
  • Δημήτριος Μαργέλλος 1974-1975
  • Κωνσταντίνος Ζαχαρής 1975-1976
  • Σπυρίδων Γάγγας 1976-1977
  • Γεώργιος Καραμάνος 1977-1978
  • Σπυρίδων Κόλλας 1978-1979
  • Δημήτριος Σκούμπης 1979-1982
  • Γεώργιος Κώνστας 1982-Ιούλιος 1985
  • Αντώνιος Στασινός 1985-1989
  • Ιωάννης Γρίβας 1989-1990
  • Βασίλειος Κόκκινος Ιούλιος 1990-1996
  • Στέφανος Ματθίας 1996-2002
  • Γεώργιος Κάπος 18 Ιουλίου 2002-30 Ιουνίου 2005
  • Ρωμύλος Κεδίκογλου 13 Ιουλίου 2005-30 Ιουνίου 2007
  • Βασίλειος Νικόπουλος 24 Ιουλίου 2007-30 Ιουνίου 2009
  • Γεώργιος Καλαμίδας 3 Ιουλίου 2009-30 Ιουνίου 2011
  • Ρένα Ασημακοπούλου 18 Ιουλίου 2011-30 Ιουνίου 2013
  • Μιχαήλ Θεοχαρίδης 8 Αυγούστου 2013-30 Ιουνίου 2014
  • Αθανάσιος Κουτρομάνος 12 Αυγούστου 2014-30 Ιουνίου 2015
  • Βασιλική Θάνου-Χριστοφίλου 1 Ιουλίου 2015-30 Ιουνίου 2017
  • Βασίλειος Πέππας 18 Σεπτεμβρίου 2017-30 Ιουνίου 2019
  • Ιωσήφ Τσαλαγανίδης 4 Σεπτεμβρίου 2019-σήμερα

Πηγές:

Για οποιαδήποτε διόρθωση, παρακαλούμε ενημερώστε μας άμεσα.