Ιστορικός επισκοπικός κατάλογος Αθηνών

2020-03-23

Στον παρακάτω κατάλογο εμφανίζονται χρονολογικά τα πρόσωπα που ανέλαβαν το αξίωμα του επισκόπου, μητροπολίτη και αρχιεπισκόπου Αθηνών. 

 Επίσκοπος Αθηνών

  • Διονύσιος : 51-96
  • Ιερόθεος : Τέλη 1ου αιώνα
  • Νάρκισσος : 117-138
  • Πούπλιος : 161-180
  • Κοδράτος : Τέλη 2ου αιώνα
  • Λεωνίδης : 250
  • Ολύμπιος : Αχρονολόγητα
  • Πιστός : 325
  • Κλημάτιος : 4ος αιώνας
  • Μόδεστος : 431
  • Αθανάσιος Α΄ : 451-458
  • Ανατόλιος : 459
  • Ιωάννης Α΄ : 5ος αιώνας
  • Γρηγόριος Α΄ : 7ος αιώνας
  • Ιωάννης Β΄ : 680
  • Ανδρέας : 692-693
  • Θεοχάριστος : 694-702
  • Μαρίνος : 702-704
  • Ιωάννης Γ΄ : 704-714
  • Γρηγόριος Β΄ : 780
  • Θεοδόσιος Α΄ : 8ος αιώνας

Μητροπολίτης Αθηνών

  • Αδαμάντιος : 810
  • Ιωάννης Δ΄ : 810-819
  • Θεοδόσιος : 9ος αι
  • Υπάτιος : 9ος αι
  • Δημήτριος Α΄ : 9ος αι
  • Γερμανός Α΄ : 841
  • Δημήτριος Β΄ : μεταξύ 846-857
  • Γαβριήλ Α΄ : 858-860
  • Γρηγόριος Γ΄ : 860-867
  • Κοσμάς : 867
  • Νικήτας Α΄ ή Δαβίδ : 867-877
  • Σάββας Α΄ : 877-880
  • Αναστάσιος : 880-889
  • Σάββας Β΄ : 895-914
  • Γεώργιος Α΄ : 922
  • Νικήτας Β΄ : 927
  • Κωνσταντίνος : 965
  • Φίλιππος : 981
  • Θεοδήγιος : 997-1007
  • Μιχαήλ Α΄ : 1027-1030
  • Λέων Α΄ σύγκελος : 1054-1061
  • Λέων Β΄ ρέκτωρ : 1069
  • Ιωάννης Ε΄ Βλαχερνίτης : 1086-1087
  • Νικήτας Γ΄Κούρτης : 1099-1103
  • Νικηφόρος : 1112-1121
  • Γεράσιμος : 12ος αι
  • Μιχαήλ : 12ος αι
  • Θεοφύλακτος : 12ος αι
  • Γεώργιος Β΄ : 1145-1160
  • Νικόλαος Α΄ Αγιοθεοδωρίτης : 1166-1175
  • Γεώργιος Γ΄ Ξηρός : 1175-1179
  • Γεώργιος Δ΄ Βούρτζης : 1180
  • Μιχαήλ Γ΄Ακομινάτος : 1182-1222
  • Μελέτιος Α΄ : 1275-1289
  • Λάζαρος από επ Σινά : Αρχές 14ου αιώνα
  • Κοσμάς : 1339
  • Άνθιμος Α΄ : 1339-1366
  • Νεόφυτος Α΄ : 1366
  • Νικόδημος : 1371
  • (ανώνυμος) : μεταξύ 1364-1376
  • Δωρόθεος Α΄ : 1387-1393
  • Μακάριος Α΄ : 1394-1404
  • ΓερβάσιοςΑ΄ : 1432
  • Θεόδωρος : 1438-1453
  • Ισίδωρος : 1456
  • Θεοφάνης Α΄ : 1458
  • Γερβάσιος : 1462
  • (ανώνυμος) : 1465-1466
  • Δωρόθεος Β΄ : γύρω στο 1472
  • Άνθιμος Β΄ : 1489
  • Νεόφυτος Β΄ : 1492-1498
  • Λαυρέντιος : 1528-1550
  • Κάλλιστος : 1550-1564
  • Σωφρόνιος Α΄ : 1565-1570
  • Νικάνωρ : 1574-1592
  • Μητροφάνης Α΄ : 1593
  • Θεοφάνης Β΄ Καρύκης : 1592-1597
  • Νεόφυτος Γ΄ : 1597-1602
  • Σαμουήλ Πριμπέτος : 1602
  • Ναθαναήλ Έμπορος : 1602-1604
  • Άνθιμος Γ΄ : 1604-1612
  • Κύριλλος Α΄ : γύρω στο 1612
  • Μητροφάνης Β΄ : γύρω στο 1619
  • Θεοφάνης Γ΄ : 1620-1633
  • Σωφρόνιος Β΄ : 1633-1636
  • Δανιήλ : 1636-1655
  • Άνθιμος Δ΄ : 1655-1676
  • Ιάκωβος Α΄ : 1676-1686
  • Αθανάσιος Β΄ : 1686-1689
  • Μακάριος Β΄ Πελεκάνος : 1689-1693
  • Άνθιμος Ε΄ : 1693-1699
  • Κύριλλος Β΄ : 1699-1703
  • Μελέτιος Β΄ Μήτρου : 1703-1713
  • Ιάκωβος Β΄ : 1713-1734
  • Ζαχαρίας : 1734-1740
  • Άνθιμος ΣΤ΄ : 1741-1756
  • Αθανάσιος Γ΄ : 1756-1760
  • Άνθιμος ΣΤ΄ : 1760-1764
  • Βαρθολομαίος (με διακοπές) : 1764-1780
  • Νεόφυτος Δ΄ : 1774-1775
  • Βενέδικτος : 1781-1785
  • Αθανάσιος Δ΄ : 1785-1787
  • Βενέδικτος : 1787-1796
  • Αθανάσιος Δ΄ : 1796-1799
  • Γρηγόριος Γ΄ : 1799-1820
  • Διονύσιος Β΄ : 1820-1823
  • Γρηγόριος Δ΄ Αργυροκαστρίτης : 16 Σεπτεμβρίου 1827-Μάρτιος 1828
  • Άνθιμος Ζ΄ : Μάρτιος 1828-27 Ιουλίου 1833
  • Νεόφυτος Ε΄ : 2 Δεκεμβρίου 1833-10 Ιανουαρίου 1862
  • Μισαήλ : 13 Ιανουαρίου 1862-2 Αυγούστου 1862
  • Θεόφιλος : 8 Αυγούστου 1862-15 Ιουλίου 1873
  • Προκόπιος Α΄ : 8 Ιουνίου 1874-11 Φεβρουαρίου 1889
  • Γερμανός Β΄ : 17 Ιουλίου 1889-30 Ιανουαρίου 1896
  • Προκόπιος Β΄ : 23 Οκτωβρίου 1896-21 Νοεμβρίου 1901
  • Θεόκλητος Α΄ : 17 Νοεμβρίου 1902-11 Οκτωβρίου 1917
  • Μελέτιος Γ΄ : 13 Μαρτίου 1918-29 Νοεμβρίου 1920
  • Θεόκλητος Α΄ : 29 Νοεμβρίου 1920-16 Δεκεμβρίου 1922

Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος

  • Χρυσόστομος Α΄ : 8 Μαρτίου 1923-22 Οκτωβρίου 1938
  • Χρύσανθος : 12 Δεκεμβρίου 1938-2 Ιουλίου 1941
  • Δαμασκηνός : 2 Ιουλίου 1941-20 Μαΐου 1949
  • Σπυρίδων : 4 Ιουνίου 1949-21 Μαρτίου 1956
  • Δωρόθεος Γ΄ : 29 Μαρτίου 1956-26 Ιουλίου 1957
  • Θεόκλητος Β΄ : 7 Αυγούστου 1957-8 Ιανουαρίου 1962
  • Ιάκωβος Γ΄ : 13 Ιανουαρίου 1962-25 Ιανουαρίου 1962
  • Χρυσόστομος Β΄ : 14 Φεβρουαρίου 1962-11 Μαΐου 1967
  • Ιερώνυμος : 14 Μαΐου 1967-12 Δεκεμβρίου 1973
  • Σεραφείμ : 12 Ιανουαρίου 1974-10 Απριλίου 1998
  • Χριστόδουλος : 28 Απριλίου 1998-28 Ιανουαρίου 2008
  • Ιερώνυμος Β΄ : 7 Φεβρουαρίου 2008-σήμερα

Πηγές και βιβλιογραφία:

  • iaath.gr
  • Κωνσταντινίδης, Γεώργιος, Ιστορία των Αθηνών: Από Χριστού γεννήσεως μέχρι του έτους 1821, Αθήνα 1887
  • Καμπούρογλου, Δημήτριος Γρ., Ιστορία των Αθηνών: Τουρκοκρατία, περίοδος πρώτη 1458-1687, Τόμος Πρώτος, Αθήνα 1889

Για οποιαδήποτε διόρθωση, παρακαλώ ενημερώστε μας άμεσα.